Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Έχω εργασία στη C#, σώστε με!!!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò thor. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος thor στις 08-12-2006, 11:26. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  06-12-2006, 11:32 21729

    Έχω εργασία στη C#, σώστε με!!!

    Γεια σας φίλοι. Γράφω για πρώτη φορά σ' αυτό το forum και χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

    Είμαι σε μια σχολή πληροφορικής στη Λαμία και έχω την εξής εργασία:

    Σε μια form1 έχω κάποια CheckBoxes. Πατώντας ένα button "ΟΚ" βρήκα (χάρη σε σας!) πώς να μπαίνω σε μια form2. Το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω στη form2 να εμφανίζει τα ονόματα των CheckBoxes που έχω "τικάρει" στη form1. Ξέρετε κάποιο κώδικα για αυτή τη λειτουργία; Ο κώδικας αυτός πρέπει να αποτελεί μέρος του button;

     

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων, μετά τιμής  THOR  από την τραγική Λαμία...

  •  06-12-2006, 11:56 21733 σε απάντηση της 21729

    Απ: Έχω εργασία στη C#, σώστε με!!!

    Δεν θέλω να γίνω κακός, αλλα υποθέτω οτι δεν έχεις ανοίξει βιβλίο ε? Smile
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  06-12-2006, 11:59 21734 σε απάντηση της 21733

    Απ: Έχω εργασία στη C#, σώστε με!!!

    Βοήθησε τον άνθρωπο βρε Παναγιώτη και μην γίνεσαι κακός :)


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  06-12-2006, 12:37 21736 σε απάντηση της 21729

    Απ: Έχω εργασία στη C#, σώστε με!!!

    Μωρέ εγώ να τον βοηθήσω, στην εξεταστική τι θα γράψει? Stick out tongue

    Υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να το κάνεις..
    Ένας απο αυτούς , είναι να πεις οτι τα CheckBox1 και CheckBox2 στην επιλογή "Modifiers" στα Properties είναι Public και να φτιάξεις ένα property MyForm στην Form2.
    Πρωτού φύγεις απο την Form1 να πεις σε στο MyForm Property της Form2 ότι είναι ίσο με this (this αναφέρετε στην Form1).
    Form2 nForm = new Form2();
    nForm.MyForm = this;
    nForm.Show();

    Απο την Form2 τώρα, στο OnLoad Event της Form2 (Κάνε απλά διπλό κλίκ πάνω στην φόρμα και το VS θα το φτιάξει μόνο του), θα πρέπει να είναι κάπως έτσι:
       private Form1 _tForm1;
            public Form1 MyForm
            {
                get
                {
                    return _tForm1;
                }
                set
                {
                    _tForm1 = value;
                }
            }
            private void Form2_Load(object sender, EventArgs e)
            {
                Form1 myForm = (Form1)_tForm1;
                if (myForm.checkBox1.Checked)
                    MessageBox.Show("Checkbox1 Checked");
                if (myForm.checkBox2.Checked)
                    MessageBox.Show("Checkbox2 Checked");
            }


    Εχει κι άλλους τρόπους, κάποιος μπορεί να γράψει και πιο εύκολο/δύσκολο απο αυτόν.. Smile

    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  06-12-2006, 19:51 21773 σε απάντηση της 21736

    Απ: Έχω εργασία στη C#, σώστε με!!!

    Η αλήθεια είναι ότι έχουμε ξεκινήσει να δουλεύουμε σε C# μόλις 2 εβδομάδες, ενώ και το feedback από τον καθηγητή είναι ελάχιστο. Απλά μας έδωσε την άσκηση και μας είπε κάντε την... Και δεν μας έχει δώσει και κανένα σχετικό βιβλίο... Όσο για την εξεταστική, το μάθημα λέγεται "Αρχές Γλωσσών Προγραμματισμού" και η θεωρία στην οποία εξεταζόμαστε δεν έχει καμία ΑΠΟΛΥΤΩΣ σχέση με αυτά...

    Εδώ που τα λέμε βέβαια, δεν έχω ψαχτεί και πολύ με τον προγραμματισμό... Embarrassed

    Τες πα, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και πάλι

  •  06-12-2006, 22:18 21776 σε απάντηση της 21773

    Απ: Έχω εργασία στη C#, σώστε με!!!



    Φίλε thor

    Είσαι ένας υπερτυχερός φοιτητής του ηρωικού Τμήματος Πληροφορικής του ΤΕΙ Λαμίας?

    Αν ναι, έχει εξελιχτεί πολύ για να διδάσκει C# :)


    I want RAM...to live my life alone
    I want RAM...leave me be
    I want RAM...to do things on my own
    I want RAM...to live my life and to be free
  •  07-12-2006, 17:58 21849 σε απάντηση της 21776

    Απ: Έχω εργασία στη C#, σώστε με!!!

    Κάτι χειρότερο...

    Είμαι φοιτητής του νεοσύστατου (μόλις 2,5 χρόνων) Πανεπιστημίου Στερεάς Ελλάδας, και συγκεκριμένα στο τμήμα Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική. Πριν ενθουσιαστείς όμως, να σου πω ότι ο καθηγητής του συγκεκριμένου μαθήματος παίζει "δανεικός" από το ΤΕΙ... Αφού να σκεφτείς ότι τον ρώτησα αν έχει κάποιο tutorial για τη γλώσσα, και μου απάντησε ότι πρώτη φορά ασχολείται κι αυτός με C#... τραγικές καταστάσεις! 50 φοιτητές άσχετοι από προγραμματισμό (ένα εξάμηνο C κι άλλο ένα C++ δε νομίζω πως είναι αρκετά για το 3ο έτος που βρισκόμαστε) να κάνουμε μια εργασία με έναν καθηγητή που έχει σπουδάσει Φυσική και παραδέχεται ότι δεν ξέρει πώς θα είναι η τελική μορφή της εργασίας!!! (ελπίζω να μην γνωρίζει αυτό το forum, χε χε)

     

    Ρε παιδιά χίλια συγγνώμη που σας πρήζω, αλλά δεν έχω καταλάβει σε ποιό πεδίο πρέπει να μπουν τα κομμάτια κώδικα που έδωσε ο φίλος pkefal... Επαναλαμβάνω, είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ από προγραμματισμό!

     

    Υ.Γ.: Για να καταλάβετε πόσο άσχετοι είμαστε σ' αυτή τη σχολή, διαβάστε αυτό για να γελάσετε και λίγο: στα 2 εξάμηνα που κάναμε προγραμματισμό με έναν καθηγητή, μάθαμε κάποια (ελάχιστα) πράγματα. Όταν ήρθε η ώρα να κάνουμε Δομές Δεδομένων, με έναν άλλο πολύ πιο σοβαρό καθηγητή, κάναμε μια κουβέντα μαζί του σ' ένα διάλειμμα και τον κουφάναμε τον άνθρωπο! Τί του είπαμε; Μιλάγαμε για namespaces, και με σοβαρό ύφος αποκρίθηκε ένας συμφοιτητής: "Ε καλά, τη λειτουργία του namespace std την ξέρουμε. Το χρησιμοποιούμε για να μη βάζουμε όλη την ώρα το std:: μπροστά απ'τη cin και τη cout..."     SurpriseSurpriseSurprise

  •  07-12-2006, 19:22 21853 σε απάντηση της 21849

    Απ: Έχω εργασία στη C#, σώστε με!!!



    Lol, καλώς όρισες στον κόσμο της πληροφορικής στην υπέροχη Λαμία...

    Πάντως, αν περίμενα από τη σχολή να μας μάθει προγραμματισμό σωθήκαμε...
    I want RAM...to live my life alone
    I want RAM...leave me be
    I want RAM...to do things on my own
    I want RAM...to live my life and to be free
  •  08-12-2006, 11:26 21871 σε απάντηση της 21853

    Απ: Έχω εργασία στη C#, σώστε με!!!

    Εμ, το τελευταίο που είπες σκέφτομαι να το πάρω πολύ σοβαρά υπ'όψη μου από εδώ και πέρα...

     

    Υ.Γ.: Ωραία υπογραφή... Michael RAMske !

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems